Od digitalnog dizajna do fizičkog modela: Studenti IUS-a kroz praktičan rad upoznali procese izrade modela
U okviru serije Interdisciplinarnih radionica izrade, osmišljene s ciljem podsticanja interdisciplinarne saradnje i predstavljanja tehnoloških kapaciteta Centra za istraživanje i razvoj IUS-a (RDC), u ponedjeljak, 6. aprila 2026. godine, uspješno je održana prva radionica pod nazivom „Od CAD-a do modela”.
Radionica je okupila studente studijskog programa Arhitektura (ARCH) na Internacionalnom univerzitetu u Sarajevu (IUS), pružajući im vrijedno praktično iskustvo u cjelokupnom procesu razvoja 3D printanog modela - od početnog digitalnog koncepta do konačnog fizičkog proizvoda. Radionicu su vodili viši asistent Muhamed Bisić sa studijskog programa Mašinstvo (ME), zajedno s asistenticom Zeynep Nihan Malčinović i asistenticom Selmom Nekić sa studijskog programa Arhitektura (ARCH).
Program je započeo uvodnim predavanjem asistentice Malčinović, koja je naglasila sve veći značaj tehnologija 3D printanja u arhitekturi, kao i širu vrijednost fizičkih modela i prototipizacije u procesu dizajna. Studenti su upoznati sa sve važnijom ulogom aditivne proizvodnje kako u arhitektonskom obrazovanju, tako i u profesionalnoj praksi, s posebnim fokusom na hibridni pristup izradi koji kombinuje više tehnologija, uključujući lasersko rezanje, CNC obradu i 3D printanje. Ovakav pristup podržava razvoj sveobuhvatnog internog proizvodnog ekosistema omogućenog naprednim resursima dostupnim na IUS-u.
U praktičnom dijelu radionice, asistentice Malčinović i Nekić vodile su studente kroz proces izrade i prilagođavanja CAD modela u skladu sa zahtjevima FFF tehnologije 3D printanja. Učesnici su radili na vlastitim dizajnima, kao i na modelima inspirisanim arhitektonskim znamenitostima iz svojih matičnih zemalja, pripremajući ih za fazu izrade.
Naredni dio radionice vodio je viši asistent Bisić, koji je demonstrirao način izvoza CAD modela i njihovu pripremu za slicing u specijalizovanom softveru koji generiše G-kod za 3D printanje. Uz njegovo vodstvo, studenti su finalizirali svoje modele i pripremili ih za proizvodnju koristeći dostupne printere, uključujući Bambu Lab X1 Carbon, Bambu Lab P1S i Bambu Lab A1.
Ovi uređaji dio su IUS farme 3D printera, koja raspolaže različitim naprednim FFF i SLA printerima, kao i širokim izborom materijala inžinjerskog kvaliteta. Nakon podešavanja odgovarajućih parametara, studenti su samostalno pripremili printere i pokrenuli proces printanja.
Zbog velikog interesovanja i visokog nivoa angažmana, radionica je trajala duže od prvobitno planiranog. Učesnici su izrazili veliko zadovoljstvo ovim iskustvom i s oduševljenjem pozdravili priliku da upoznaju prostorije i tehnološke resurse Centra, koji su svim studentima IUS-a dostupni besplatno.
Modeli nastali tokom radionice postat će dio stalne izložbe studijskog programa Arhitektura, kao trajni odraz kreativnosti studenata, njihovih tehničkih vještina i interdisciplinarnog iskustva učenja.






















